Oklahoma Student Applicants - Most Valuable Scholarship Results

MVS Results for 2017-2018 for Oklahoma Applicants
2017-2018 Most Valuable Student Results
Boys
   
National Finalist -Assured of $1000.00 per year for four Y ears
First Middle Initial Last Lodge Sponsor District Score
Evan M Lacombe Tahlequah NE 129.48
Gavin A  Hetzier Edmond SW 126.17
Ryley K Dumas Lindsay SW 125.50
   
State Allocated- One Time $1000.00 Award
Miguel A Chavez Oklahoma City SW 122.52
Brady T Bell Oklahoma City SW  122.07
Dylan  Kemp Guymon NW 121.52
Josiah M Smith Sand Springs NE 120.41
Joshua D Crouch Midwest City SW 119.67
Christian Dalton Branch Ponca City NW 118.95
Brock  R Smith Sand Springs NE 118.84
Anitesh Bajaj Tulsa NE 118.75
Dylan  R Gruver Grove NE 118.61
Caleb S Morrow Mangum SW 118.56
Joshia N Schwarz Tulsa NE 116.67
Braeden L Fields Guymon NW 115.56
William D Bixler El Reno NW 115.48
Jacob S Rippy McAlester SE 114.56
Dylan  S Portillo Guymon NW 114.45
   
Oklahoma Elks Major Projects- One time $800.00 Award
Keaton D Stiles Shawnee SE 113.08
Laramie Ulysses Reed Ada SE 112.98
Stanley Jackson Newman McAlester SE 111.67
Ethan G Sacket Alva NW 111.54
Reese Weingaertner Edmond SW 111.08
Preston C Prock Cushing-Drum NW 109.85
Ote A Staton Okmulgee SE 109.77
Logan JC Wood Stillwater NW 108.59
Brendan S Harrison Elk City SW 108.10
Nathan D Anderson Broken Arrow NE 107.57
   
Honorble Mention- No Award
Jacob McKinley Herring Tulsa NE 104.48
Carson D Ball Claremore NE 103.87
Jackson D McNeece Midwest City SW 101.64
Michael E McGill Pawhuska NE 99.69
Bakker Shields Perry NW 97.69
Jackson C Long Claremore NE 96.70
Wesley T Kinsey Stillwater NW 96.35
Girls
National Finalists- Assured $1000.00 per year for Four Yea rs
Stephanie K Royer Tulsa NE 125.23
Emily  T Tran Broken Arrow NE 124.62
Xiaolin Guan Ada NE 123.74
   
State Allocated-One Time $1000.00 Award
Tegan T Maxson Miami NE 120.69
Emily E Thomas Chickasha SW 120.46
Emily A Boyne Wagoner NE 120.07
Cing S Nuam Tulsa NE 119.95
Lauren Hood Shawnee SE 119.40
Phi Yen Y Nguyen Oklahoma City SW 118.55
Anne E Emerson Tulsa NE 118.15
Emily A Grim Perry NW 117.69
Rachel M  Dockrey Shawnee SE 117.03
Jalee A Wills Woodward NW 116.41
Gabrielle M  Parli Stillwater NW 115.94
Amanda F Peterson Perry NW 115.67
Cathy L Mapes Alva NW 115.15
Laurel A Bolding Wagoner NE 114.83
Jocelyn N Zimmerson Enid NW 112.47
   
Oklahoma Elks Major Projects- One time $800.00 Award
Lacey F Hood Shawnee SE 111.91
Alexus D Brock Grove NE 111.53
Bailey B Hebbert Stillwater NW 110.82
Tori A Frailey Claremore NE 110.61
Kaylea M Bixler Stillwater NW 110.42
Raluca D Pavel Ardmore SW 108.02
Madelaine E Stuart Edmond SW 105.77
Jordon D Cox Kingfisher NW 105.33
Kira D Wicker Enid NW 105.23
Reagan Grace Whitlock Midwest City SW 100.46
   
Honorable Mention- No Award
Kelsey L Bart Claremore NE 100.31
Lauren C Goff Grove NW 95.56
Kirsta C Simpson Cushing-Drum NW 85.97